Sık Sorulan Sorular

Dava açmak bir kişi ya da kuruluş aleyhinde yargı önünde hak talebinde bulunmaktır. Davalar mahkemelere verilen bir dilekçe ile açılır. Haksızlığı uğradığınızda, hakkınızı alamadığınızda "Türk Milleti Adına" yargılama yapan yüce Türk mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Dava açarken avukat tutmak zorunlu değildir. Fakat dava açma işlemi basit olsa da çok ciddi bir iştir. Genellikle tamamlanması uzun sürer. Bu süreçte hukuki danışmanlık alınmasının, davanın takibi açısından büyük önemi vardır. Dava sürecinde izlenecek yol, mahkemeden talep edilecek işlemler, mahkemenin sonucuna itiraz etme yolları veya davanızı destekleyecek hukuki yöntemler ile ilgili bir avukattan destek almak zaman ve maliyet konusunda size destek olacaktır.

Avukatlar hukuk alanında bilgi ve tecrübelerini diğer insanların istifadesine sunarlar. Yaptıkları hizmetler bir serbest meslek faaliyetidir. Bu nedenle verilen hizmetler karşılığında ücret ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca avukatlık ücreti yasal bir zorunluluk olup, avukatlık asgari ücret tarifesinde belirlenen değerler altında ücret sözleşmesi yapılması yasaklanmıştır.

Herhangi bir notere gidip avukata vekaletname vermek istediğinizi belirttiğinizde, noter tarafında vekalet işlemleriniz yapılacaktır.

Sorularınız için e-posta veya telefon yoluyla bize ulaşabilirsiniz. Kısa ve basit sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır. Ancak durumunuzun net olarak anlaşılabilmesi için yüz yüze görüşme daha sağlıklı olacaktır. Ayrıntılı bilgi talepleriniz ücrete tabi bir danışmanlık hizmetine dönüşeceğinden, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile Avukatlık Yasası ve meslek kuralları çerçevesinde hizmet verilecektir. Bize sol alt köşedeki İLETİŞİM tuşunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bir davanın karara bağlanması ortalama bir yıl sürer. Fakat bu süre davanın türüne, davaya katılan kişi sayısına ve davaya yapılacak itirazlara göre daha uzun sürebilmektedir.

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin