Av. Arb. Utku ARSLAN
·
0 545 685 59 39
·
av.utkuarslan@gmail.com
Bize Ulaşın

İdare Hukuku

kayseri idare hukuku avukatı

İdare hukuku; idarenin kurulması, faaliyetleri, işleyişi, yapısı ve görevlerinin düzenlenmesine dair birtakım kurallar içeren hukuk dalıdır. İdare hukukunun bilhassa idari teşkilat ile ilgilendiğini belirtmek gerekir. İdarenin bütünlüğü her zaman korunmak zorundadır.

İdare; tek ve iki yanlı olmak üzere faaliyet göstermektedir. Tek yanlı idari işlemlerin bireysel ve düzenleyici idari işlemler olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtmek gerekir. İki yanlı idari işlemler ise idari sözleşmeleri kapsamaktadır. İdarenin faaliyetlerinden bahsetmek gerekirse buradaki ana maddenin kamu hizmeti olduğunu vurgulamak gerekir. İdarenin en büyük görevi; kamu hizmetini sağlamaya yönelik olan kolluk hizmeti olarak gösterilmektedir. Buna ek olarak, idarenin tüm faaliyetlerini yürütürken Anayasa maddelerine ve yasalara uygun davranması önemli bir zorunluluktur.

İdare Hukuku Hizmeti

Arslan Hukuk Büromuzun idare hukuku alanında vermiş olduğu hizmetlerin başında iptal davaları gelmektedir. İptal davaları; idari işlemler hakkında bazı kriterlerden kaynaklı olarak çıkarları zarar gören kişiler tarafından açılan davalar olarak bilinirler. İptal davalarında söz konusu idari işlemlerin amaç, yetki, neden, sonuç, şekil ve konu gibi etkenlerden dolayı hukuka aykırılık tespit edildiği iddiası taşınmaktadır. İptal kararının yerine getirilmesi için idarenin herhangi bir eylemde bulunmasına gerek yoktur. İdarenin pasif kalması, kararın uygulanmasını kolay hale getiren bir unsurdur. İptal kararı sonucunda iptal kararının uygulandığı işlem ve ona bağlı olan diğer işlemler; otomatik olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Arslan Hukuk Bürosu olarak idare hukuku başlığı altında vermiş olduğumuz diğer hizmetler arasında kentsel dönüşüm hukuku ve iptal davaları, tam yargı davaları, kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma davaları, belediye cezalarına karşı açılan iptal davaları ile idarenin düzenleyici işlemlerinin iptali davaları bulunmaktadır.

Tam yargı davaları; idarenin herhangi bir eylemi veya işleminden dolayı zarar gören kişinin maddi ve manevi zararının tazmini amacıyla açmış olduğu bir idari davadır. Tam yargı davasının özel hukuk kapsamındaki tazminat ve alacak davalarına benzer bir dava olduğunu belirtmek gerekir. Tam yargı davası, idare işleminden kaynaklı bir zararın tazminine yönelikse iptal davasıyla beraber açılabilir. Ayrıca, tam yargı davası, bağımsız olarak da açılabilir.

Diğer Çalışma Alanlarımız

Ceza Hukuku

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku

Ticaret Hukuku

Medeni Hukuk

İcra ve İflas Hukuku

Askeri Ceza ve İdare Davaları

Miras Hukuku

Tazminat Hukuku

Bilişim Hukuku

Vergi Hukuku

İdare Hukuku

Tüketici Hukuku

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize ulaşın: +90 545 685 59 39

av.utkuarslan@gmail.com
·  Pzt – Cum 09:00-17:00
error: Bu içerik koruma altındadır.
WeCreativez WhatsApp Support
Bilgilendirme: Avukatımız tarafından hukuki danışmanlık hizmeti verilmesi durumunda, yapılan görüşmeler Avukatlık Kanununun 164. maddesi gereği danışmanlık ücretine tabidir.
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?